Nadszedł sezon stosowania rodków ochrony rolin !!!
Z uwagi na liczne przypadki zatrucia pszczół w ubiegłych latach Wojewódzki Inspektorat Ochrony Rolin i Nasiennictwa we Wrocławiu przypomina o koniecznoci przestrzegania podstawowych zasad i obowišzków zwišzanych ze stosowaniem rodków ochrony rolin wynikajšcych z nowej ustawy o rodkach ochrony rolin (Dz. U. z 2013 r. poz. 455), która weszła w życie z dniem 27 kwietnia 2013 r.
Szczególnie należy zwrócić uwagę na następujšce przepisy:
rodki ochrony rolin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierzšt oraz rodowiska, w tym przeciwdziałać zniesieniu rodków ochrony rolin na obszary i obiekty niebędšce celem zabiegu (art. 35 ust. 1).
Do zabiegu z zastosowaniem rodków ochrony rolin używa się sprzętu przeznaczonego do stosowania rodków ochrony rolin, który użyty zgodnie z przeznaczeniem nie stwarza zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierzšt oraz dla rodowiska oraz jest sprawny techniczniei skalibrowany (art. 48 ust. 1).
Posiadacz gruntów lub obiektów, w których sš wykonywane zabiegi z zastosowaniem rodków ochrony rolin przez użytkownika profesjonalnego, jest obowišzany prowadzić dokumentację dotyczšcš stosowanych rodków ochrony rolin zawierajšcš nazwę rodka ochrony rolin, czas zastosowania i zastosowanš dawkę, obszar i uprawy,na których zastosowano rodek ochrony rolin (art. 37 ust. 1).
Zabiegi z zastosowaniem rodków ochrony rolin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych mogš być wykonywane przez osoby, które ukończyły szkolenie w zakresie stosowania rodków ochrony rolin lub w zakresie doradztwa dotyczšcego rodków ochrony rolin lub w zakresie integrowanej produkcji i posiadajš aktualne zawiadczenie o ukończenia tego szkolenia (art. 41).
W celu zapobieżenia zatruciu pszczół należy przede wszystkim:
Eliminować zabiegi rodkami ochrony rolin toksycznymi dla pszczół,na kwitnšcych rolinach, w uprawach z kwitnšcymi chwastami i rolinach pokrytych spadziš.
Zabiegi wykonywać po zakończeniu oblotu pszczół, najlepiej wieczorem po zachodzie słońca, zgodnie z okresem prewencji okrelonym w etykiecie rodka ochrony rolin.
Pamiętaj rolniku!!!
Zapylenie rolin jest jednym z najważniejszych i najtańszych czynników plonotwórczych. Dobre zapylenie przez pszczoły, przy prawidłowo przeprowadzonych zabiegach agrotechnicznych i ochrony rolin powoduje wzrost plonu rednio o 50 %
Wojewódzki Inspektor
Ochrony Rolin i Nasiennictwa
we Wrocławiu
Krystyna Ciechan