Programy zdrowotne realizowane w ZOZ w Żórawinie

medical-banner-with-stethoscope

Wójt Gminy Żórawina oraz Zakład Opieki Zdrowotnej w Żórawinie serdecznie zapraszają mieszkańców Gminy do skorzystania z programów zdrowotnych realizowanych w ZOZ w Żórawinie.

1. SZCZEPIENIA HPV

szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiedzialnemu za powstawanie raka szyjki macicy.

Program skierowany dla dziewczynek z terenu Gminy Żórawina

Szczepienia trwają od grudnia 2016 roku

Wirus HPV odpowiada za różne przed nowotworowe i nowotworowe zmiany na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka kobiety. W Polsce zapada na ten typ nowotworu około 3000 kobiet rocznie, ponad połowa z nich umiera– jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie

1. Przesiewowe badania usg jamy brzusznej dzieci 0-16 – PRZEGOŃ RAKA OD DZIECIAKA
  2. PRZESIEWOWE BADANIA STAWÓW BIODROWYCH U NOWORODKÓW I MAŁYCH DZIECI – DIAGNOSTYKA DYSPLAZJI STAWÓW BIODROWYCH
  1. PROGRAM ZDROWOTNY „PROFILAKTYKA ZAGROŻEŃ CHORÓB SŁUCHU I WCZESNEGO WYKRYWANIA WAD SŁUCHU ORAZ DIAGNOSTYKA NOSA, GARDŁA I KRTANI U PACJENTÓW GMINY ŻÓRAWINA

W ramach programu oferujemy pacjentom gminy Żórawina możliwość wykonania badania endoskopowego diagnozującego następujące schorzenia:

• PRZEROSTU TRZECIEGO MIGDAŁKA U DZIECI
  • BEZDECHU SENNEGO I CHRAPANIA
  • PATOLOGICZNYCH ZMIAN ZATOK PRZYNOSOWYCH
  • PRZEWLEKŁAEGO NIEŻYTU NOSA, ZABURZENIA GŁOSU I PRZEŁYKANIA oraz INNYCH ZMIAM W OBRĘBIE NOSOGARDŁA I KRTANI
  1. PRZESIEWOWE BADANIA USG DLA PACJENTÓW GMINY ŻÓRAWINA JAKO PROFILAKTYKA ANTYNOWOTWOROWA
  1. ORZECZENIA LEKARZA MEDYCYNY PRACY DLA UCZNIÓW KLAS 8 GMINY ŻÓRAWINA DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
  1. OPIEKA KARDIOLOGICZNA NAD PACJENTEM GMINY ŻÓRAWINA
  1. OPIEKA NAD PACJENTEM – WĘGRY I JAKSONÓW
  1. Badania PURE czyli: PROSPEKTYWNE BADANIE EPIDEMIOLOGICZNE LUDNOŚCI

Cel badania: Celem programu jest zbadanie wpływu uprzemysłowienia, mechanizacji, urbanizacji i rozwoju ekonomicznego na wzrost występowania: otyłości, cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych. Celem programu PURE jest także przeciwdziałanie występowaniu chorób sercowo-naczyniowych.

• Przebieg badania: Programem jest objęta min. grupa mieszkańców regionu gminy Żórawina, w wieku od 35 do 70 roku życia. Pacjenci będą badani co 3 lata w okresie 12 lat. Pacjenci będą proszeni o wypełnienie ankiet dotyczących: stanu zdrowia, aktywności fizycznej, warunków życia, zwyczajów żywieniowych. Ponadto zostanie pobrana krew na badania biochemiczne oraz pobrana próbka moczu. Zostanie również wykonany pomiar antropometryczny, EKG i spirometria.
  • Jakie wyniki otrzyma pacjent? Pacjent otrzyma następujące wyniki badań: – badania wydolnościowego układu oddechowego (spirometrii), – elektrokardiogram (EKG), – pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, – pomiaru wzrostu i masy ciała, – pomiaru obwodu bioder, brzucha, ramienia i siły mięśniowej, – pomiaru poziomu cholesterolu z lipidogramem oraz poziomu cukru.
  • Koordynatorzy programu: Głównym koordynatorem programu PURE, który prowadzony jest w 15 krajach jest  Salim Yusuf, Dyrektor Population Health Research Institute w Hamilton w Kanadzie, zaś w Polsce program kierowany jest przez. prof. dr hab. Andrzej Szuba –UMW Wrocław
  1. PROFILAKTYKA 40 PLUS

Profilaktyka 40 PLUS to program bezpłatnych badań profilaktycznych dla wszystkich Polaków i Polek powyżej 40. roku życia. Celem programu jest zwiększenie liczby osób wykonujących takie badania,  wczesne wykrywanie chorób i zaburzeń oraz zapobieganie ich rozwojowi.

W ramach programu „Profilaktyka 40 PLUS” badania diagnostyczne realizowano w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego.

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet:

• morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
  • stężenie cholesterol całkowity albo kontrolny lipidogram
  • stężenie glukozy we krwi,
  • poziom kreatyninywe krwi,
  • ASPAT. ALAT, GGTP
  • ogólne badanie moczu
  • poziom kwasu moczowego we krwi,
  • krew utajona w kale– metodą immunochemiczną.

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawiera:

• morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
  • stężenie cholesterol całkowity albo kontrolny lipidogram
  • stężenie glukozy we krwi,
  • poziom kreatyninywe krwi,
  • ASPAT. ALAT, GGTP
  • ogólne badanie moczu
  • poziom kwasu moczowego we krwi,
  • krew utajona w kale– metodą immunochemiczną
  • PSA (badanie w kierunku raka prostaty).

Pakiet badań diagnostycznych wspólny zawiera:

• pomiar ciśnienia tętniczego,
  • pomiar masy ciała,
  • wzrostu,
  • obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI),
  • ocenę miarowości i rytmu serca.