Gmina Żórawina jednomyślną decyzją radnych przystąpiła do Stowarzyszenia Aglomeracja Wrocławska. Dlaczego? Jakich korzyści spodziewa się Pan w ramach tej współpracy?
Aglomeracja Wrocławska to przede wszystkim wspólnota, która dzisiaj realizuje wspólnie zadania na wielu poziomach – począwszy od transportu, który jest dla nas pod każdym względem kluczowy, przez kulturę, sport, opiekę nad seniorami, realizację zadań związanych z dziećmi i młodzieżą.
Z pewnością są to elementy, które dla Gminy Żórawina są bardzo istotne, staramy się mocno rozwijać gminę, rozwijać nasze społeczeństwo, stąd też udział w stowarzyszeniach i Aglomeracji wydaje nam się dzisiaj bardzo ważny.
W ramach Aglomeracji Wrocławskiej jest wiele programów, z których chcemy skorzystać, bo Aglomeracja to również środki, które można przekierować na gminę i dzisiaj możemy powiedzieć, że dużo więcej zyskamy, niż zainwestujemy.
Oprócz tego są to programy takie jak chociażby karty aglomeracyjne, z których możemy skorzystać. Wrocławskie ZOO, Aquapark – wszędzie tam dla mieszkańców naszej Gminy czekać będę duże zniżki.
Ważne są również karty aglomeracyjne dotyczące transportu i karty senioralne – chcemy, aby nasi seniorzy bardzo aktywnie je wykorzystywali.
Zresztą muszę się pochwalić, że w tej chwili zawiązało się stowarzyszenie senioralne w Żórawinie i też właśnie widzimy, że musimy również nadążyć za tym, co robią nasi mieszkańcy.
Czy przystąpienie do Stowarzyszenia Aglomeracja Wrocławska pomoże w promocji produktów regionalnych pochodzących z Gminy Żórawina?
Bardzo na to liczę. Mamy wielu producentów, przede wszystkim miodów, ale to też w tej chwili powstaje na terenie Gminy gospodarstwo nastawione na produkcję wina.
Mam nadzieję, że to też będzie nasz produkt regionalny.
Mamy wielu producentów drobnych, soków, mamy producentów warzyw – chciałbym, żeby też zyskiwali na tym, że jesteśmy w Aglomeracji.
Mogę powiedzieć też, że w tej chwili w programie z Liderem A4 stworzyliśmy miejsca do możliwości handlowania i prezentowania swoich produktów – przy Gminy Centrum Kultury w Żórawinie powstały takie instalacje w postaci budek do tak zwanego okazjonalnego handlowania, sprzedaży lokalnych produktów wytworzonych przez naszych mieszkańców.
Kończy się rok 2024 – jaki był to rok dla gminy Żórawina i Pana, w roli jej nowego Wójta?
Dla mnie był to rok przede wszystkim intensywny. Myślę też, że był bardzo intensywny dla całej Gminy Żórawina. Objąłem stanowisko, gdy w Gminie kilka projektów było już w realizacji, przystąpiliśmy jednocześnie do realizacji nowych, bardzo istotnych zadań.
Mam na myśli zadania takie jak inwestycje w zakresie kanalizacji.
Przypomnę, że tutaj mamy bardzo duże inwestycje. Kanalizujemy praktycznie całą miejscowość Suchy Dwór. W tej chwili też podpisałem umowę i przystępujemy do kanalizowania miejscowości Szukalice. To rozbudowa oczyszczalni ścieków.
To potężne inwestycje, które dzisiaj są przede wszystkim kosztowne.
Ale był to też rok, w którym podjęliśmy bardzo ważne decyzje, jak chociażby ta związana z budową nowej szkoły w obrębie szkolnym Rzeplin.
Rok 2024 to również powódź, która nawiedziła nie tylko naszą gminę, ale nasz cały region i tutaj też bardzo mocno trzeba było się skupić na tym, żeby wykonać swoje działania w jak najlepszym stopniu.
Grudzień miesiąc, w którym samorządy projektują swój budżet. Jaki będzie budżet Gminy Żórawina na rok 2025?
Bardzo dobry. o budżet chyba historyczny, rekordowy, bo planujemy dochody w tym budżecie na poziomie niemalże 139 milionów złotych.
Na inwestycje chcemy przeznaczyć 47 mln zł. Również rekordowo chcemy zabezpieczyć środki, bo w kwocie ponad 5,5 mln zł na transport zbiorowy – transport publiczny, który chcemy też rozwijać i który chcemy, aby zapewnił naszym mieszkańcom swobodną komunikację, no przede wszystkim tutaj z naszym największym partnerem miastem Wrocławia, ale również tutaj myślimy o współpracy z gminą Kobierzyce w zakresie transportu publicznego.