Dożynki 2024 -podsumowanie

fb_img_1725974223255
W słoneczną sobotę, 7 września świętowaliśmy udane żniwa w Gminie Żórawina.
🌾 Uroczystości rozpoczęły się od Dziękczynnej Mszy Świętej w Kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Żórawinie. Mszy przewodniczył ks. Piotr Milewicz – wychowawca w Metropolitalny w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Na zakończenie Mszy Świętej celebrans pobłogosławił wieńce dożynkowe. Liturgię ubogacił występ orkiestry dętej Hanys Band.
🌾 Po zakończonej liturgii ze świątyni parafialnej wyruszył korowód dożynkowy na boisko przy Szkole Podstawowej w Żórawinie, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości. Na dożynkowym placu gości powitali: Maciej Koba – Wójt Gminy Żórawina, Wice Przewodnicząca Rady Gminy – Pani Agnieszka Drapus oraz Starościna i Starosta Dożynek – Pani Grażyna Sowa i Pan Jarosław Węgłowski.
🌾 Następnie nastąpiło misterium chleba, czyli tradycyjne dzielenie się poświęconym dożynkowym chlebem z mieszkańcami Gminy Żórawina oraz gośćmi.
🌾 Podczas dożynek odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec i delegację dożynkową. W konkursie wzięły udział aż 22 delegacje! Wójt Gminy Żórawina przyznał nagrody za udział wszystkim delegacjom, laureatami natomiast zostały sołectwa – Przecławice, Węgry i Jaksonów. Przyznano także nagrody w konkursie na najpiękniejsze stoisko KGW.
🌾 Laureatami tego konkursu zostały: Koło Gospodyń Wiejskich w Mędłowie , Koło Gospodyń Wiejskich w Wilczkowie oraz KGW Węgry – Węgierki. Podczas tegorocznego święta plonów odbył się, po raz pierwszy, emocjonujący Turniej Sołectw Gminy Żórawina! Zwycięzcami turnieju została drużyna z Polakowic, miejsca na podium zajęły także drużyny z Węgier i Bogunowa. Nagrody we wszystkich konkursach wręczali: Maciej Koba – Wójt Gminy Żórawina, Sekretarz Gminy Żórawina Andrzej Szawan, Prezes Zarządu Aglomeracji wrocławskiej – Tomasz Wiśliński oraz Dyrektor GCK Marta Ćwiklińska. Nagrodę specjalną w Turnieju Sołectw wręczył sponsor Pan Daniel Lesko – właściciel firmy Bamboo Bali SPA.
🌾 W części artystycznej na naszej scenie zaprezentowała się sekcja wokalna GCK pod kierownictwem Pani Marty Idzkiewicz wspaniały zespół ludowy Guzowianki, nastrojowy klimat wprowadził Wojtek Kiełbasa ze swoim programem Ed Sheeran night, finał należał do energetycznego Staszka Karpiel- Bułecka, który wraz ze swoim zespołem Staszek z Gór dosłownie porwał publiczność. Na koniec doskonałą zabawę taneczną poprowadził Zespół Widmo i Katarzyna Iwaniak. Poza sceną podziwiać można było rowerowe show Jonasz Pakulski, a o doskonałą atmosferę zadbał Mariusz Węgłowski, który poprowadził całą imprezę.
🌾 Podczas tegorocznego święta plonów mogliśmy też podziwiać i smakować pysznych specjałów przygotowanych przez lokalne KGW: Koło Gospodyń Wiejskich w Wilczkowie, KGW Węgry Węgierki, Koło Gospodyń Wiejskich w Galowicach , KGW Koło Gospodyń Wiejskich w Mędłowie , KGW Krajków, KGW „Nad Ślęzą”, KGW Koło Gospodyń Wiejskich w Zagródkach „Zagródczanki”.
🌾 Bardzo dziękujemy wszystkim mieszkańcom za liczne przybycie, wyjątkową atmosferę i kulturalną zabawę, a naszym partnerom za pomoc i zaangażowanie w organizację tegorocznego święta plonów.
🌾 Szczególne podziękowania kierujemy do: OSP Węgry, OSP Żórawina, Policji, Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Żórawinie, Gops w Żórawinie, Dyrekcji oraz pracowników Szkoła Podstawowa w Żórawinie, Parafia św. Józefa w Żórawinie, Sołtysa Żórawiny – Jarosława Szwendera oraz do wszystkich sołectw, które tak wspaniale i licznie uczestniczyły w tegorocznym święcie!
Ogromnie dziękujemy także naszym wspaniałym sponsorom, którymi byli:
🔸Bank Spółdzielczy w Kątach Wrocławskich,
🔸Inwestrol IZ Sp. z o. o.,