Już dziewiąty raz świętowano go w cudownej, radosnej atmosferze, w towarzystwie przedstawicieli Urzędu Gminy i Rady Gminy Żórawina z Panem Janem Żukowskim Wójtem Gminy, żołnierzy Armii Krajowej i ich rodzin, pracowników Instytutu Pamięci Narodowej oraz przedstawicieli Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów AK.
Dzień rozpoczął się Mszą Św. w intencji szkoły w Kościele Parafialnym p.w. Świętego Józefa Oblubieńca NMP w Żórawinie, którą celebrował ksiądz Daniel Herbowski.
Część oficjalna odbyła się w Hali Sportowej, gdzie dyrektor Gimnazjum Pani Zuzanna Hauza serdecznie powitała wszystkich gości.
W dalszej części uroczystości młodzież Gimnazjum, pod przewodnictwem Pani Magdaleny Rozenek, Pani Hanny Kogińskiej-Marciniak, Pani Renaty Rewers i Pani Justyny Janus zaprosiła na spektakl słowno-muzyczny, który wszyscy oglądnęli w dużym skupieniu i nagrodzili gorącymi brawami. Uczniowie opowiedzieli w nim, jak ważna jest niepodległość i jak trudno było ją odzyskać. W przedstawieniu nawiązali również do 100 rocznicy Jej odzyskania.
Następnie rozpoczęła się III edycja konkursu „Biało-czerwone wspomnienia”, który dotyczył postaci rotmistrza Witolda Pileckiego. W jury zasiedli m.in. Pani Sylwia Krzyżanowska i an Wojciech Trębacz, pracownicy Oddziału Wrocławskiego IPN. Należy dodać, że IPN ufundował cenne nagrody dla zwyciężczyń i uczestniczek konkursu.
W zmaganiach uczestniczyły przedstawicielki szkół należących do Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów AK.
Pierwsze miejsce w konkursie zajęły uczennice Szkoły Podstawowej Nr 7 z Oleśnicy – Klaudia Fryzowska i Martyna Możdżeń. Konkurs cieszy się uznaniem ekspertów i został doceniony za wysoki poziom merytoryczny i kształtowanie w uczniach postawy patriotyczne i czytelniczej.
W tym samym czasie gimnazjaliści wraz z wychowawcami wzięli udział w biegu patrolowym „Dla Niepodległej”, w którym musieli wykazać się sprawnością w różnych dziedzinach – rzucali granatem, szukali miny, odszyfrowywali depesze, udzielali pierwszej pomocy w warunkach polowych, a także musieli wykazać się znajomością historii Armii Krajowej. W rywalizacji zwyciężyła klasa 3a, drugie miejsce wywalczyła klasa 2e, trzecie zdobyli uczniowie klasy 3e.
Na koniec Rada Rodziców przygotowała poczęstunek składający się z prostego żołnierskiego prowiantu – chleba ze smalcem i ogórkiem oraz z wykwintnych pysznych ciast upieczonych przez naszych Kochanych Rodziców.
Młodzież Gimnazjum im. Armii Krajowej w Żórawinie jest dumna z imienia swojej szkoły, pogłębia historię o żołnierzach Armii Krajowej, czuje się zobowiązana do kultywowania wartości Bóg-Honor-Ojczyzna, tradycji narodowych, podtrzymywania dumy z bycia Polakiem oraz uczy się szacunku do symboli narodowych. Swoim zachowaniem i osiągnięciami daje powody do radości i zadowolenia Dyrekcji, Nauczycielom i Rodzicom.