Przedsiębiorco! Jeśli świadczysz usługi reklamy napojów alkoholowych masz obowiązek dokonywania wpłaty na Fundusz Zajęć Sportowych dla Uczniów.

Reklamą napojów alkoholowych jest każde publiczne rozpowszechnianie oznaczeń indywidualizujących takie produkty prowadzone w celu ich popularyzacji. Chodzi tu przede wszystkim o znaki towarowe napojów alkoholowych i symbole graficzne z nimi związane, ale także o nazwy i symbole graficzne samych producentów, o ile nie różnią się od nazw i symboli graficznych produkowanych przez nich alkoholi.

Jeśli prowadzisz agencję reklamową, jesteś właścicielem restauracji lub pubu, prowadzisz handel detaliczny m.in. napojów alkoholowych i uzyskujesz przychody z tytułu świadczenia reklamy poprzez np. eksponowanie logo firm, szklanek z logo, podstawek firmowych pod kufle, wystawiasz w miejscu prowadzenia działalności urządzenia z logo danego rodzaju alkoholu lub szyld reklamowy, jesteś zobowiązany do składania zbiorczych deklaracji miesięcznych i do naliczania opłaty z tytułu świadczenia tej usługi

Kwota wpłaty obliczana jest jako 10% podstawy opodatkowania podatkiem VAT wynikającej ze świadczenia usług reklamy napojów alkoholowych, a obowiązek jej uiszczania oraz złożenia w tym zakresie zbiorczej deklaracji miesięcznej DRA-1 wynika z art. 132 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (j.t. Dz. U. z 2016 r. poz. 487 ze zm.)

Deklarację DRA-1, której wzór dostępny jest na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki (www.msport.gov.pl – w zakładce „SPORT”), należy złożyć do urzędu skarbowego, w którym przedsiębiorca rozlicza podatek od towarów i usług, w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek wystawienia faktury za świadczoną usługę, polegającą na reklamie napojów alkoholowych.

Wpłaty należy natomiast dokonać najpóźniej w ostatnim dniu miesiąca, w którym powstał obowiązek złożenia zbiorczej deklaracji miesięcznej, bezpośrednio na specjalny rachunek Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów, utworzony w tym celu przez Ministra Sportu i Turystyki, prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego:
nr rachunku: 48 1130 1017 0200 0000 0013 7186.

Źródło: http://www.mf.gov.pl/krajowa-administracja-skarbowa

Dodane przez: Urząd Gminy Żórawina, www.gminazorawina.pl